02 – Podsumowanie personal retreat

Długo się zbierałem z napisaniem podsumowania, prawie ponad miesiąc. Wynikało to z głównie z tego, że potrzebowałem czasu, aby zobaczyć rezultaty. Dziś chyba dojrzałem do tego, aby wypluć z siebie to, co siedziało w mojej głowie.

Wpis ten jest częścią serii na blogu, poświęconej mojej podróży do Trapani, która służy mi jako „personal retreat”. Wszystkie wpisy z serii pojawiają się w oddzielnej kategorii Trapani Retreat. Kolejne wpisy opisują moją drogę do osiągnięcia spokoju, zrozumienia siebie, wyboru mojej drogi życiowej.

Not I, nor anyone else can travel that road for you.
You must travel it by yourself.
It is not far. It is within reach.
Perhaps you have been on it since you were born, and did not know.
Perhaps it is everywhere – on water and land.

― Walt Whitman, Leaves of Grass

Czy zmieniło się moje postrzeganie tego co robię?

Wyjazd ten wynikał głównie z przeładowania pracą, pomysłami, chęciami, miał na celu zwolnienie i spojrzenie w siebie. Czy to zadziałało? Czy teraz już wiem wszystko i z podniesioną głową zmierzam z jedynym słusznym kierunku? Na pewno, nie. Nadal błądzę, ale już wiem, że to część procesu.

To czego mnie ten wyjazd nauczył to pokory. Szczególnie choroba córki oraz wcześniejszy niż zaplanowany powrót. Miałem wyobrażenia medytowania na plaży pośród szumu fal, skrzeku mew i odnajdywaniu prawd życiowych z wielkim Acha, a tak nie było.  Wiecie co, po czasie zrozumiałem, że na tym polega życie. Na byciu z bliskimi, wycieraniu nosa córce, przebieraniu kupy w centrum miasta, kłótniach z żoną i godzeniu się 🙂

Będąc tam jeszcze tego nie widziałem, na początku za bardzo koncentrowałem się na sobie. Dopiero z perspektywy czasu widzę, że najlepsze to, co można zrobić w niektórych sytuacjach to pozwolić im się toczyć.

No dobrze, ale czy było warto? W 100% mogę powiedzieć, że TAK. Już teraz wspominam ten czas z nutą nostalgii. Oderwanie się od codzienności firmowej, uczelnianej i poznawanie nowej kultury rzuca nowe światło na to co do tej pory uważaliśmy za pewniki. Nie jestem zwolennikiem kwestionowania wszystkiego na czym się opierałem do tej pory, ale poświęcenie czasu na przyjrzenie się temu pozwala lepiej zrozumieć dlaczego działamy jak działamy.

Panie, ale konkrety proszę.

Analizując spędzony czas na Trapani doszedłem do wniosku, że zastanawiałem się na następującymi rzeczami:

 • Rodzina – Czy jesteśmy szczęśliwi?, Czy poświęcam odpowiednią ilość czasu?, Czy rozwijamy się jako rodzina?
 • Przyjaciele – Czy nie zaniedbuję więzi?, Jak odnowić stare więzi?, Jak i z kim lubię, chcę i chciałbym spędzać więcej czasu?
 • Rozwój osobisty – Jakim chciałbym być człowiekiem?, Co jest dla mnie ważne?
 • Firma – Jak ją rozwinąć?, Czym dla mnie jest?
 • Kariera – W którym kierunku chcę podążać?, Czym powinienem się zająć w przyszłości?

Rodzina

Spędziłem piękny czas z córką i żoną. Nie była to oczywiście sielanka, bo i córka dała do wiwatu i zdarzały się kłótnie z żoną. Najważniejsze, że byliśmy tam razem, razem wstawaliśmy i razem podróżowaliśmy. Nie chcę pisać, że to nas jakoś wyjątkowo umocniło czy spoiło. Wiem natomiast, że była to wspólna przygoda, którą zapamiętamy na lata.

Przyjaciele

Bardzo doceniłem swoich przyjaciół, za każdego się pomodliłem. Za wieloma tęskniłem i chciałem, aby byli wraz z nami, abyśmy razem mogli się napić wina i porozmawiać. Zdałem sobie sprawę, że na każdym etapie mojego życia pojawił się ktoś wyjątkowy, kto mi pomógł. Wiem, że jestem trudnym przyjacielem, nie jestem wylewny i doceniam ludzi tylko skinieniem głowy. W trakcie ostatnich lat nie miałem wystarczająco czasu dla nich. Mam motywację, aby to zmienić.

Rozwój osobisty

Jak mniema każdy z nas chcę być dobrym człowiekiem. Jak to zrobić? Postawiłem wszystko na wiarę i Boga, niech On mną kieruje a wyjdę na ludzi. W drugiej kolejności postanowiłem założyć grupę mastermind, ludzi, którzy będą się wspierać i dawać feedback. Odbyliśmy w listopadzie jedno spotkanie, a następne są już zaplanowane. Przesłuchałem książki:

 • Zero To One – Peter Thiel
 • Start with Why – Simon Sinek
 • Traction – Gabriel Weinberg, Justin Mares
 • Extreme Ownership – Jocko Willink, Leif Babin

każda z nich dała mi nowe spojrzenie na siebie i to, w którym kierunku chce podążać. Zero to One uświadomiła mi ze nie ma co marnować czasu na zachowawcze projekty. Start with Why uświadomiła, że gdy znasz swoje „why” wszystko jest łatwiejsze, bo masz swój filtr który pozwala łatwo odsiać rzeczy nieistotne. Extreme Ownership pokazała mi co to znaczy zgrany team i że trzeba zacząć od siebie.

Firma

Tutaj chyba mam najwięcej konkretów, gdyż poprzednie dziedziny w większości leżą są w sferze ducha. Dużo zastanawiałem się na tym czym jest dla mnie firma i jaką rolę odgrywa w moim życiu, życiu naszych pracowników oraz regionu. Na bazie książki „Start with Why” zastanawiałem się co jest naszym „why” po powrocie postanowiłem z moim wspólnikiem zrobić kilka sesji, aby to odkryć. Do tej pory odbyły się dwie takie sesje jedna w firmie a druga w kawiarni i oto co wymyśliliśmy:

„Wierzymy, że technologia pomoże wzmocnić nasze umiejętności i pozwoli uwolnić nas od monotonnej pracy”

Nie jest to jeszcze ostateczna wersja, ale i tak jest to krok w dobrym kierunku. Pełną historię odkrywania wartości Ermlab Software, możecie przeczytać na blogu firmowym.

Zdecydowałem zwiększyć aktywność firmową w social media oraz postanowiliśmy spróbować zatrudnić osobę od marketingu „in da house”.

Przegadaliśmy, jakie produktu chcemy w firmie robić i jesteśmy na etapie ich weryfikacji:

 • zbiór machine learning API dla różnych usług we współpracy z ekspertami z ml,
 • analiza wideo i rozpoznawanie zagrożeń w monitoringu,
 • urządzenie dla prowadzenia treningu dla sportowców wspomagane informacjami z BCI,
 • plugin do wspomagania pisania dobrej jakości tekstów dla blogerów

Dla ostatniego pomysłu stworzyłem landing page goodwrite.it i będziemy walidować czy ten pomysł ma sens.

Podjąłem trudną decyzję, aby wstrzymać prace nad PLON’em i na koniec roku zastanowić się co dalej.

Kariera

Ta kategoria zahacza o firmę oraz rozwój osobisty. Starałem się odpowiedzieć na pytanie kim chcę być za kilka lat? Jakie umiejętności posiadać oraz czym się zajmować. Nadal się zastanawiam czy kariera na uczelni nadal mnie kręci i czy to jest słuszny kierunek, tutaj sobie jeszcze nie odpowiedziałem na to pytanie. Wiem jedno, nie chcę ciepłego etatu bez dalszego rozwoju.

Chcę na pewno dalej występować publicznie i pisać bloga, bo dało mi to możliwość spotkania wielu interesujących ludzi, którzy myślą podobnie. Chcę się rozwijać w uczeniu maszynowym, bo to mnie fascynuje i tym żyję. Zastanawiam się nawet nad kręceniem vlog’a lub podcastu o tworzeniu własnych produktów, prowadzeniu firmy i pracy z klientami z branży ML, ale jeszcze nie dojrzałem do tego kroku.

Podsumowanie

Trudno coś napisać w podsumowaniu podsumowania! Jedyne co mi przychodzi do głowy to pozostawienie Was z kilkoma radami i sugestiami:

 • gdy biegniesz to upewnij się, że dobrze obrałeś kierunek, dlatego dobrze co jakiś czas zatrzymać się i rozejrzeć,
 • odkryj i spisz swoje wartości, bo to one sterują twoim zachowaniem,
 • gdy postanowisz się zatrzymać to daj sobie trochę czasu, nie śpiesz się,
 • słuchaj żony(męża), bo jest to jedna z najbliższych tobie osób i ona/on wie więcej 🙂

Jeżeli wy lub wasi znajomi macie podobne historie i postanowiliście w pewnym momencie swojego życia zatrzymać się i rozejrzeć to podzielcie się w komentarzu. Nic bardziej nie motywuje jak prawdziwe historie.

1 Comment 02 – Podsumowanie personal retreat

Ciekawe, wartościowe, podziel się proszę opinią!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.