Python pandas i wizualizacja danych PKB z World Bank

Jak wygenerować wykresy wprost z biblioteki Pandas? Dziś postaram się wam przybliżyć pracę z Pandas na przykładzie wizualizacji PKB z danych z banku światowego. Jak na dłoni zobaczymy czy uda nam się kiedyś dogonić Niemcy, i czemu pomimo wyższego PKB niż Czechy żyje nam się relatywnie biedniej.

Co jest najcięższego w przetwarzaniu danych? Większość się pewnie zgodzi, że ich wczytywanie i czyszczenie. Ja odkąd pamiętam miałem z tym problemy. W jakiej formie dane by nie były udostępnione i jak wiele staranności nie było przyłożone do ich zebrania to zawsze brakuje jakiś wartości, wkradną się dziwne znaki, liczby w niepoprawnym formacie itp. Chyba każdy z tym walczył. Z tego chaosu może nas wyciągnąć Pandas. Biblioteka, która pozwala na wczytywanie danych do tabeli oraz na późniejsze operowanie na nich.

O Pandas można myśleć jak o bazie danych, gdzie dane przechowywane są w DataFrame (odpowiednik tabeli w sql), na których możemy wykonywać szereg operacji ułatwiających życie: grupowanie, modyfikacje i przekształcenia kolumn, wykonywanie zapytań (wyciąganie danych spełniających zadane warunki) a na koniec także generowanie wykresów.

Jeżeli nie miałeś/miałaś do czynienia z Pandas to warto prześledzić kultowy tutorial 10 minutes to pandas wprowadzający w podstawy filozofii pracy z tą biblioteką. Ja natomiast chcę dziś przedstawić wam Pandas w konkretnym zastosowaniu na przykładzie pracy z danymi z banku światowego. Mam nadzieję, że takie wprowadzenie pozwoli złapać wam także niuanse pracy z danymi i Pandas.

Wizualizacja GDP dla Polski i sąsiadów z World Bank

Ostatnio uczestniczyłem w rozmowie na temat tego, że Niemcy popadają w ruinę i niedługo ich dogonimy. Myślę sobie no w końcu, i gdzieś głęboko w poczułem delikatną satysfakcję. W końcu nastanie dziejowa sprawiedliwość i Polska będzie od morza do morza. Jednak szybko spadłem na ziemię i włączył się mój sceptycyzm. Szukając pomysłu na kolejny wpis postanowiłem właśnie zbadać ten temat. Nasza analiza będzie opierała się na jednym z głównych mierników gospodarki czyli PKB, ażeby było ciekawiej to postanowiłem porównać PKB Polski i kilku państw Europejskich.

Ale skąd wziąć dane na temat innych państw, nic prostszego można wykorzystać dane z banku światowego (World Bank) z World Development Indicators.  Są to dane w otwartym formacie zbierane od kilku lat od wielu państw, zawierają one wiele wskaźników ekonomicznych, społecznych itp. informujących o rozwoju danego kraju. Można samemu dokonać ich eksploracji używając online’owego narzędzia do ich przeglądania i wizualizacji. Wybieramy interesujące nas kraje, wskaźniki i zakres data a następnie w prawym górnym rogu, klikamy przycisk “Download Options” i ściągamy dane w wybranym formacie. Ja do analizy wybrałem:

 • kraje: Polska, Niemcy, Ukraina, Białoruś, Czechy, Słowacja, Węgry, Estonia, Francja, UK
 • wskaźniki: GDP per capita (current US$), GDP per capita growth (annual %), GDP (current US$), GDP growth (annual %)
 • lata: 1990 – 2016 (gdyż tylko takie były dostępne dla wybranych wskaźników)

Plik z danymi GDP wybranych krajów Europejskich

Wczytywanie i przekształcanie danych

Aby zacząć naszą zabawę, w pierwszej kolejności wczytujemy dane z pliku csv. Następnie usuwamy ostatnie 5 wierszy, gdyż zawierają puste wartości i informację o dacie ostatniej aktualizacji danych. Dodatkowo usuwam kolumnę z rokiem 2016, gdyż jak się okazało jest on pusta (brak danych). ‘gdp.replace’  odpowiada na zamianę dwóch kropek, symbolizujących wartości puste, na NaN.

W trakcie dalszej pracy z DataFrame otrzymywałem tajemnicze błędy, nie byłem w stanie stwierdzić co jest nie tak. Dopiero po jakimś czasie postanowiłem sprawdzić typy poszczególnych kolumn

i ku mojemu zdziwieniu od 1990 do 1995 typem danych nie był float64 tylko object, stąd postanowiłem dla pewności wszystkie kolumny z latami przekonwertować na wartości numeryczne. W tym celu pobrałem listę kolumn od 4 do końca (czyli wszystkie z latami) i wykorzystując metodę ‘apply’  zaaplikowałem dla każdej wartość funkcję ‘pd.to_numeric’ która dokonuje konwersji na liczbę zmiennoprzecinkową.

Transformacja dataframe do tabeli przestawnej

W obecnej postaci w każdym wierszu była nazwa kraju, jego kod, nazwa serii danych z World Bank jego kod, a dalej w kolejnych kolumnach lata. Takie ułożenie danych nie było zbyt wygodne więc postanowiłem przeindeksować tabelę z wykorzystaniem funkcji ‘pivot_table’ 

Ostatecznie z postaci:

wordbank pandas dataframe

do postaci

wordbank pandas pivot table

Czyli w łatwy sposób mogę wyciągną dany wskaźnik ekonomiczy i mam dla niego od razu wszystkie kraje wraz z latami.

Wizualizacja danych wprost z Pandas

Dzięki powyższym zabiegom możemy w łatwy sposób dokonać wizualizacji 4 wybranych wskaźników. Dla ładniejszych wykresów importuje seaborn (o seaborn pisałem ostatnio) i ustawiam paletę kolorów, tak aby każda linia na wykresie była kreślona innym kolorem.  Zachęcam do porównania wykresów z użyciem seaborn i bez.

Rysowanie wprost z pandas jest naprawdę łatwe, wystarczy dla naszej tabeli przestawnej wybrać interesujący nas wskaźnik, następnie transponować dane (funkcja .T) i narysować wykres (‘plot’).

Pierwszy z wykresów nie pozostawia złudzeń, Niemcy są na poziomie 3.5×10^12( 3.5 biliona $) a my ledwo 0.5 biliona. Czyli prawie 7 razy mniej

European countries GDP plot

GDP (current US$), data from World bank

Jeszcze gorzej wypadamy gdy weźmiemy PKB przypadające na jednego mieszkańca, wyprzedzamy jedynie Ukrainę i Białoruś.

European GDP per capita plot

GDP per capita, data from World bank

Czy dogonimy Niemcy w rozwoju na podstawie prostej regresji

Spróbujmy przeprowadzić prostą regresji dla danych PKB, aby zobaczyć czy istnieje szansa że dogonimy kiedyś Niemcy. Tym razem posłużymy się funkcją ‘lmplot’  z seaborn, z tym że musimy dane doprowadzić do formy szeregu czasowego. Z danych w postaci tabeli z poszczególnymi krajami jako kolumny, musimy stworzyć tabelę w której będziemy mieli tylko trzy kolumny [lata, kraj, wartość PKB]. Dokonujemy tego w wyniku szeregu operacji, usuwania indeksu, bo nasza tabela na początku jest indeksowana latami (unikalne wiersze), zmiany nazwy kolumny. Kluczową operacją jest tutaj funkcja ‘melt’ które przenosi dane z kolumn i dokłada je do kolejnych wierszy. Dzięki czemu jesteśmy w stanie dokonać następującego przekształcenia. Na załączonych obrazach pominąłem część kolumn i wierszy, ale mam można się domyśleć:

wordbank pandas pivot table              wordbank pandas dataframe melt

Powinniśmy otrzymać wykres:

pandas seaborn lmplot wordbank gdp

Widać na nim jak na dłoni że Niemcy, UK i Francja mają podobny poziom wzrostu (ich linie są równoległe), czwarta Polska ma zdecydowanie mniejszy kąt. Wierząc liczbom należy dojść do wniosku, że nigdy nie dogonimy Niemiec.

Podsumowanie

Dzięki danym z banku światowego mogliśmy zapoznać się z biblioteką Pandas i wygenerować kilka ciekawych wykresów. Co prawda wizualizacje są w pesymistycznym tonie, ale mam nadzieję że nie zaburzy to wam frajdy z wizualizacji PKB dla krajów ościennych.

10 Comments Python pandas i wizualizacja danych PKB z World Bank

 1. Maciek

  Nareszcie polski poradnik czegoś więcej, niż informatycznego smęcenia i trywialnych przykladów z książek. 🙂

  Reply
 2. Paweł

  Jest:
  pv2.loc[‘GDP per capita (current US$)’].T.plot(alpha-0.8, rot=45)

  Powinno być
  pv2.loc[‘GDP per capita (current US$)’].T.plot(alpha=0.8, rot=45)

  Zmiana “-” na “=”

  Pozdrawiam, świetny blog!

  Reply
 3. Kamil

  Mam pytanie dotyczące pd.read_csv. Otóż po wczytaniu pliku i użyciu funkcji shape pokazuje mi się 265 wierszy. Wczytując ten sam plik do excela widzę 752 wiersze. Dlaczego w pierwszym przypadku funkcja nie wczytuje całego pliku?

  Reply
 4. Daniel

  Panie Krzysztofie,

  świetny wpis oparty na realnych danych – daje inspirację do własnych analiz i wniosków. Jednak miejmy nadzieję, że w przypadku doganiania przez Polskę pozostałych krajów rozwiniętych zadziała efekt konwergencji 🙂

  Pozdrawiam

  Reply
  1. ksopyla

   Dzieki Daniel. A co do analiz to życie ma to do siebie, że zaskakuje i nie daje się tak łatwo przewidzieć. Wszystko się może zdarzyć 🙂
   Temat danych z wordbank’u jest tu głównie nośnikiem wiedzy, którą chciałem przekazać i jak można pracować z pandas.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.